Platformę Charaktery Plus tworzymy we współpracy z najwybitniejszymi ekspertami. Sprawdź kto tworzy dla Ciebie materiały.
Philip Zimbardo
Amerykański psycholog pochodzenia włoskiego, profesor Uniwersytetu Stanforda. autor wielu książek, z których najbardziej znana to „Psychology and Life” (Psychologia i życie). Jest fundatorem i prezesem fundacji HeroicImagination Project (Projekt Bohaterskiej Wyobraźni, San Francisco).
Rosemary Sword
Prowadzi terapię zmiany perspektywy czasowej (The Time PerspectiveTheory). Metodę tę opracowała wspólnie z mężem Richardem Sword oraz Philipem Zimbardo, a następnie opisała we wspólnej publikacji pt. „Siła czasu”. Rosemary Sword wraz z profesorem Zimbardo prowadzą kolumnę na poczytnym blogu Psychology Today.
prof. nadzw. dr hab. Agnieszka Wilczyńska
Redaktor prowadzący magazynu "Psychologia w Praktyce". Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w dziedzinie psychologii, autor ponad stu publikacji i wystąpień na konferencjach. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Psychologii i Nauk Humanistycznych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, wcześniej adiunkt m.in. na Uniwersytecie Śląskim i wykładowca na Uniwersytecie w Weronie. Psycholog praktyk, kieruje Poradnią Psychologiczną Partner, której zespół kilkudziesięciu specjalistów świadczy terapię i porady psychologiczne dla osób fizycznych oraz dla pracowników firm. Wdraża wraz z zespołem Projekt Bohaterskiej Wyobraźni w Polsce we współpracy z Profesorem Philipem Zimbardo (HeroicImagination Project). Wiceprezes fundacji ZimbardoYouth Center. Prowadzi współpracę międzynarodową, organizuje konferencje, wykłady oraz inicjuje projekty badawcze i środowiskowe.
Magdalena Lange-Rachwał
Psycholog, klinicystka, absolwentka Instytutu Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Mateusz Banaszkiewicz
Psycholog zdrowia, wykładowca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Członek Zespołu Pomocy Poszkodowanym (ZPP) w strukturach kryzysowych Polskich Linii Lotniczych.
Bartek Jaślikowski
Trener, coach, konsultant, mediator. Na co dzień pracuje z organizacjami, wspierając pracowników w rozwoju dzięki własnej firmie szkoleniowej GetThere! Trener treningu interpersonalnego. Prowadzi warsztaty dla grup męsko-kobiecych „O co Ci chodzi”.
dr Małgorzata Majewska
dr Małgorzata Majewska - specjalista od komunikacji werbalnej i niewerbalnej UJ, specjalizuje się w języku w psychologii.
dr Marta Melka-Roszczyk
Doktor nauk o zdrowiu, psycholog, psychoterapeuta, biegły sądowy. W swojej prywatnej praktyce zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw.
Edyta Żmuda
Redaktor Naczelna czasopism "Charaktery" oraz "Psychologia w Praktyce".
Izabela Gołębiewska
Jest certyfikowanym terapeutą poznawczo-behawioralnym (nr certyfikatu 385) i terapeutą schematu w trakcie szkolenia. Ukończyła studia na wydziale Psychologii w Języku Angielskim w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz 4-letnią Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej (Oxford Cognitive Therapy Centre). Przez wiele lat prowadziła indywidualną i grupową terapię młodzieży i młodych dorosłych m.in. w Stowarzyszeniu Aslan. Współpracowała także z wieloma szkołami i szpitalami m.in. Szpitalem Bielańskim, a także z Wojewódzkim Szpitalem Chirurgii Urazowej Św. Anny. W Poradni Poza Schematami prowadzi terapię indywidualną dorosłych i młodzieży a także jest wykładowcą z zakresu terapii poznawczo-behawioralne.
Katarzyna Kucewicz
Jest psychologiem i psychoterapeutą. Ukończyła Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Pracowała jako psycholog w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, obecnie współtworzy Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden. W kręgu jej zainteresowań znajduje się głównie psychoterapia schematów, systemowa, psychogenealogia oraz zagadnienie traumy i jej dziedziczenia.
Małgorzata Wordecha
Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze doświadczenia naukowe zdobyła pracując w Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej, kierowanej przez dr. Artura Marchewkę. Od 2015 roku jest doktorantem i asystentem naukowym Instytutu Psychologii PAN. Interesuje się tematyką emocji , uzależnień i seksuologi i . Od pierwszego roku studiów zdobywa także doświadczenie kliniczne w pracy z pacjentami. Chce łączyć możliwości badań mózgu z rozwojem technik terapii, szczególnie w zakresie uzależnień behawioralnych. Współprowadzi portal psychopraca.net, największą w Polsce bazę ofert skierowanych do psychologów.
Monika Perkowska
Psycholog dziecięcy, pracuje psychoterapeutycznie z rodzinami, dziećmi i młodzieżą w poradni „Co tam?” w Warszawie. Dotychczasowe umiejętności psychoterapeutyczne zdobywała w zakresie terapii systemowej i rodzinnej (WTTS, The Virginia Satir Global Network, P-I-E), psychodynamicznej (Stowarzyszenie Psychoterapeutów Dziecięcych im. Donalda Winnicotta), poznawczo-behawioralnej (Poza Schematami), diagnozy psychologicznej (UW, UCLA, University of Colorado). Od kilku lat należy do APA (American Psychological Association).
Paul Gilbert
Profesor. Jest psychologiem klinicznym z University of Derby w Wielkiej Brytanii. Twórca terapii skoncentrowanej na współczuciu, założyciel Compassionate Mind Foundation. Autor wielu książek poświęconych tematyce współczucia, m.in. Compassion: Concepts, Research and Applications i Mindful Compassion: Using the Power of Mindfulness and Compassion to Transform our Lives.
Paulina Małochleb
Krytyczka i historyczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autorka książki Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z literatury i współczesnego życia literackiego. Prowadzi blog krytykanaostro.blogspot.com.
Paweł Dyberny
Magister filologii angielskiej, dyplomowany coach, trener ACT, student psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej w stowarzyszeniu poświęconemu naukom kontekstualno-behawioralnym ACBS Polska. Jest również członkiem światowego ACBS. Był prelegentem II Poznańskiej Konferencji ACT. Współorganizował I Międzynarodową Konferencję ACT w Polsce. Razem z Bartoszem Kleszczem współtworzy „Uczę się ACT” – największą w Polsce platformę do nauki terapii ACT. Recenzent książek psychoterapeutycznych, tłumacz warsztatów i szkoleń.
prof.dr hab. Maria Beisert
Psycholog i seksuolog kliniczny, prawnik, superwizor PTS – pracownik naukowy Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej oraz Podyplomowych Studiów: Seksuologia Kliniczna Opiniowanie-Edukacja-Terapia działających od 2003 r. przy Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, biegły sądowy.
Wojciech Stefaniak
Jest certyfikowanym terapeutą poznawczo-behawioralnym Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), zrzeszonego w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT), certyfikowanym terapeutą schematu International Society Schema Therapy (ISST) oraz certyfikowanym superwizorem-dydaktykiem PTTPB.
Amy Morin
Psychoterapeutka, licencjonowana kliniczna pracowniczka socjalna, wykładowczyni psychologii na Northeastern University, autorka książek 13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie, 13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie rodzice i 13 rzeczy, których nie robią silne psychicznie kobiety.
Andrzej Depko
Dr; jest seksuologiem i neurologiem, superwizorem psychoterapii zaburzeń seksualnych Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Andrzej Saramowicz
Jest absolwentem Queensland Institute of Natural Science w Australii. Prowadził szkołę sufich w Warszawie, udziela instrukcji w dziedzinie medytacji i praktyk sufickich. Uczeń Grandszajcha pięciu ścieżek sufickich, Szajcha al-Tariqa Hazrata Azad Rasoola z Indii.
Anna Bajus
Psycholożka, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Członkini British Psychological Society. Propagatorka rodzicielstwa bliskości. Bliska jej tematyka to trauma oraz zaburzenia lękowe. Specjalizuje się we wsparciu dla mam i kobiet w ciąży.
Chris Palmer
Jest dziennikarzem naukowym, interesuje się neuronauką. Współpracuje m.in. z „Monitor on Psychology”.
dr Danielle Wagstaff
Jest psychologiem, pracuje na Federation University Australia. Jej zainteresowania badawcze dotyczą strategii i preferencji doboru w pary.
dr Joanna Grzymała-Moszczyńska
jest psycholożką i trenerką antydyskryminacyjną, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się kwestiami przeciwdziałania uprzedzeniom i dyskryminacji w edukacji, m.in. szkoli nauczycieli. Interesuje się też psychologicznymi aspektami doświadczenia migracyjnego, prowadziła badania dotyczące powrotów dzieci z emigracji.
Dr Magdalena Śmieja
Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się psychologią bliskich związków, szczególnie z perspektywy poznania społecznego. Prowadziła badania nad inteligencją emocjonalną, definiowaną jako zbiór zdolności służących do trafnego rozpoznawania, rozumienia i regulowania emocji. Własne badania łączące oba obszary zainteresowań naukowych opisała w książce W związku z inteligencją emocjonalną: rola inteligencji emocjonalnej w relacjach społecznych i związkach intymnych (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).
dr Ryszard Kulik
Doktor psychologii, związany z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot. Trener, aktywista ekologiczny. Autor książek i artykułów poświęconych relacji człowieka z przyrodą, m.in.: Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii, Jak kształtować postawy proekologiczne. Trening grupowy w edukacji ekologicznej czy Człowiek wobec natury. Psychologia ochrony przyrody.
dr Viren Swami
jest psychologiem społecznym, pracuje w School of Psychology and Sport Science na Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii. Prowadzi badania dotyczące m.in. obrazu ciała i różnic międzykulturowych w tym zakresie.
Ewa Joanna Morawska
jest pedagogiem, licencjonowanym mistrzem trenerskim Treningu Zastępowania Agresji (ART). Prowadzi treningi i warsztaty trenerskie oraz pedagogiczną terapię zachowania.
Ewa Klepacka - Gryz
Psycholog, terapeuta, autorka poradników psychologicznych i artykułów poświęconych psychologii. Twórczyni Terapii Jednego Spotkania.
Jacek Morawski
jest doktorem nauk prawnych, specjalistą profilaktyki patologii społecznych i resocjalizacji, licencjonowanym mistrzem trenerskim Treningu Zastępowania Agresji (ART). Prowadzi szkolenia i programy interwencyjne dotyczące agresji, alkoholu, wykluczenia społecznego i aktywizacji społecznej. Założył Instytut Amity, zajmujący się badaniami społecznymi i szkoleniami.
Joanna Chmura
Psycholog. Pracuje z klientami indywidualnymi i biznesowymi w tematyce wewnętrznego przywództwa i związanych z nim: autentyczności, poczucia własnej wartości oraz odwagi. Prowadzi warsztaty, wykłady, webinaria. Występuje na konferencjach, w panelach dyskusyjnych, spotkaniach tematycznych. Prowadzi również coachingi indywidualne.
Katarzyna Iwanicka
Jest doktorem nauk medycznych, psychologiem i psychoterapeutą, pracuje w Pracowni Psychoterapii „Mind Story” w Warszawie, a także w Poradni Leczenia Uzależnień Szpitala Wolskiego. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych. Pomaga także osobom nadużywającym substancji psychoaktywnych.
Katarzyna Konczelska
Psycholog, trener, interwent kryzysowy. Posiada doświadczenie w pracy z osieroconymi rodzicami, rodzinami, w których doszło do śmierci samobójczej, osobami doświadczającymi różnych kryzysów i traum. Prowadzi konsultacje, interwencje oraz grupy wsparcia dla rodziców po śmierci dziecka, a także poradnictwo psychologiczne i terapię krótkoterminową. Pracuje w Fundacji Rozwoju i Promocji Psychoterapii w Zabrzu, gdzie m.in prowadzi szkolenia z zasad prowadzenia grup wsparcia dla specjalistów.
Katarzyna Kosińska-Dec
jest adiunktem w Zakładzie Psychologii i Promocji Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Pracuje także w Katedrze Psychologii Edukacyjnej Wydziału Pedagogiki UW. Jest autorką programu „Stres pod kontrolą”, realizowanego w klasach maturalnych.
Katarzyna Wilczewska
psychoterapeutka Counseling Center na Uniwersytecie Holy Family w Filadelfii. Prowadzi terapię indywidualną i grupową.
Kazimierz Szczerba
Jest doktorem psychologii i seksuologiem klinicznym. Kieruje Poradnią Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Napisał m.in. „W kręgu Erosa i Psyche”. Żonaty, 52 lata.
Natasza Baran
ukończyła studia z psychologii I stopnia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu
Paweł Droździak
Jest psychologiem i psychoterapeutą. Prowadzi terapię psychodynamiczną osób dorosłych i par (www.skuteczna-psychoterapia.pl)
Paweł Huelle
Współczesny prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg. Opublikował między innymi książki: Weiser Dawidek (1987, i wyd. II 1992), Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996), Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala (2001), Castorp (2004), Ostatnia wieczerza (2007), Śpiewaj ogrody (2014). Jego twórczość przekładana była na kilkadziesiąt języków. Ostatnio wydał zbiór opowiadań Talita (2020).
Piotr Oleś
Prof. dr hab.
jest psychologiem osobowości, posiada specjalizację z psychologii klinicznej. Pracuje w Instytucie Psychologii KUL i wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Interesuje się optymalnym funkcjonowaniem i przemianami osobowości w ciągu życia. Napisał m.in.: Wprowadzenie do psychologii osobowości, Psychologię przełomu połowy życia i Psychologię człowieka dorosłego (wyróżniona Nagrodą Teofrasta).
Piotr Szarota
Dr hab.; Profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii PAN, jest psychologiem, specjalistą w dziedzinie psychologii kulturowej. Autor książek z pogranicza psychologii, socjologii i kulturoznawstwa, takich jak: Psychologia uśmiechu; Anatomia randki i Od Facebooka do post-przyjaźni. Współczesne przeobrażenia bliskich relacji.
Sylwia Sitkowska
Jest psychologiem i psychoterapeutą. Założycielka Przystani Psychologicznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Tomasz Maruszewski
Prof.; specjalizuje się w psychologii procesów poznawczych i emocji; autor m.in. książki Pamięć autobiograficzna.
Tomasz Szlendak
Jest socjologiem, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku. Pełni funkcję kierownika Zakładu Badań Kultury Instytutu Socjologii. Interesuje się socjologią kultury, psychologią ewolucyjną, metodami jakościowymi w naukach społecznych, socjologią rodziny, socjologią młodzieży, antropologią.